Kaip pradėti fotografuoti ir kodėl verta tai daryti
Čia prieš šventes ar per pačias šventes nemažai kam užeina toks šventinis depresonas. Nes per visur kur tik įmanoma, iš kiekvienos šiukšliadėžės tau non stop transliuoja apie tai, kaip čia gražiausias metų laikas, kaip ten dovanos, lempelės bei visokie blizgūs niekučiai yra fainai bei labai svarbu. Kaip tas spamas, komunalinių paslaugų tiekėjų palinkėjimai ir prekybcentrių reklamos kiekvienais metais nuo spalio mėnesio, apie jaukumą, džiaugsmą, šilumą ir kitus raktažodžius. Na kad turi būti linksmas, laimingas, leisti daugiau pinigų, skaniau valgyti, šypsotis, džiaugtis ir taip toliau.
Na bet ne visiems gaunasi tą padaryti ir tas spaudimas pradeda labiau lenkti prie žemės. Na ką daryti, jei tavęs tarkim nedžiugina visai, o vargina viskas. Man kažkada anksčiau prieš kažkiek metų taip ir būdavo, tai aš puikiai suprantu tą būseną.
Mano patarimas būtų – pasidovanok sau fotiką. Kiekvienas žmogus turi turėti kokį nors laisvalaikio užsiėmimą sau. Na kažką tokio, kas nebūtų darbas ir teiktų džiaugsmą. Kur galima būtų maloniai padėti savo laisvą laiką ir gauti kokių nors džiuginančių rezultatų. Plius sako tokie užsiėmimai, kur turi su galva galvoti, tai dar ir mažina senatvinės silpnaprotystės riziką, kas ir yra labai neblogai.
O fotografija yra vienas puikiausių užsiėmimų, kuri niekam nekenkia, yra laisvai prieinama, naudinga galvai ir tinka bet kokiam biudžetui. Nes fotografuojantį skaitmeninį kokį pagyvenusį kiek, bet fotografuojantį fotiką su objektyvu gali nusipirkti dabar ir iki 100 eurų ir su juo, jei išmoksi elgtis, tai gali padaryti ne prastesnių nuotraukų nei padaro žmonės su fotikais už tris tūkstančius. Nes JŪS TIKRIAUSIAI NEPATIKĖSITE, bet fotkes daro žmonės, o ne fotikai. Geresni fotikai tiesiog būna patogesni ar suteikia papildomų galimybių.
Čia visada yra ką išmokti ir išmokti gali tiesiog fotografuodamas, žiūrėdamas svetimas nuotraukas, plius pilnas internetas nemokamų pamokų ir paaiškinimų. Tau nereikia eiti į kursus, mokėti už tai pinigus, mokytis kas tau neįdomu, fotkinti kokius nors smilkalus, tau net nereikia eiti iš namų, tiesiog įsijunk jutubą ir ten bus pilna norinčių tau nemokamai išaiškinti kas yra ekspozicija, kas tas ISO, diafragma ir kaip ten tuos RAW failus tvarkytis.
Nuo ko pradėti?
Na norint pradėti fotografuoti tai tau reikia dviejų dalykų: noro pradėti fotografuoti ir fotoaparato. Taigi tarkime pirmą jau turi, pabandykime paieškoti tau fotiko:
Fotikai
Viskas priklauso nuo biudžeto, kiek gali savo laisvalaikio užsiėmimui skirti pinigų. Pradžiai nepirk brangaus, kas ten žino, gal nepatiks, tada dėsi į skelbimus ir parduosi arba už kiek pirkai, jei gerai pavyko nupirkti, arba bus šiek tiek nuostolis. Taip yra, kad technologijos per paskutinius 20 metų šitoje temoje taip pažengė smarkiai į priekį, kad na ir dešimties metų senumo koks biudžetinis veidrodinukas, fotkina taip, kaip ten nei Sutkus, nei tuo labiau Cartier Breson’as su savo leica net sapnuose nesapnavo.
Čia pavyzdžiui Sony Nex-5 fotikas su kit’iniu objektyvu. keliolika megapikselių ir nors seniena palyginus, bet pas jį aps-c matrica, su mažesniu objektyvu, kurių belenkiek visokių už visokias kainas, telpa į striukės kišenę ir galima juo padaryti puikių nuotraukų:
Bet jei turi daugiau pinigų, na gali sau leisti, tai pasiimk kokį sisteminį fotiką. Kokį sony A6100 ar Fujifilm XT20 tarkim naudotą. Sisteminiai fotikai mažesni, patogesni, o kuo fotikas mažesnis, patogesnis, kuo labiau jam nereikia specifinės tašės, tuo dažniau tu jį turėsi su savimi ir tuo dažniau fotografuosi. Kuo dažniau tu fotografuosi, tuo geriau tau seksis, tuo labiau džiugins rezultatai, tuo dar labiau užsikabinsi ir tuo fainesnės nuotraukos bus.
Nepatariu pirkti kompaktinių fotikų. Neskaitant brangių išimčių, jų mažos matricos, dėl ko palyginus mažas jautrumas ir rezultatai mažai skirsis, o neretai bus prastesni nei to pačio telefono.
O kodėl ne telefonas? Na todėl, kad mes norime kažką naujo išmokti ir norime daryti dalykus su tam skirtu įrankiu. Nes fainiau vyną atidarinėti su atidarytuvu, o ne su batu, nors su batu ir vyną galima atidarinėti. Telefonas padaro nuotraukas taip, kaip jis supranta, kad tau ta nuotrauka turėtų patikti. Na kad būtų instagramable. O su fotiku tai nuotrauką turi pats pasidaryti tokią kaip tau patinka, o ne telefono algoritmams.
Dar vienas svarbus dalykas prie fotiko yra objektyvas. Bet pradžiai tau tiks bet kas. Tiks net tas kit’inis zoom’as 18-55 kur šiaip nelabai kas. Bet pradžiai užteks ir to. Nors aš rekomenduočiau kokį šviesų fiksą. Ką nors fiksuoto židinio, nes jie daugiau šviesos praleidžia – galėsi tamsesnėmis sąlygomis fotikinti nekeldamas ISO iki lubų. Plius gražiau “piešia” ir taip toliau, o pazoominti galima ir kojomis. Bet pradžiai tiks belenkas. Yra fotografų kurie nuostabias nuotraukas daro ir su tais kit’iniais objektyvais, tik tai daryti yra sunkiau, nes reikia geriau pažinoti šviesą, kad tie rezultatai džiugintų.
*Čia pavyzdžiui yra mano pirmas fujifilm fotikas kiek turėjau XT-10, kokių dabar būna po 150-200 eurų naudotų priklausomai nuo būklės. Šiaip neblogas visai fotikas pradžiai. Čia su uždėtu 16mm f1,4 objektyvu kuris yra nuostabus plačiakampis objektyvas. Fantastiškas objektyvas šitai sistemai jei imt naudotą:
Taigi turi tu fotiką jau su objektyvu. Ir nori pradėti fotografuoti. Kas toliau?
Ką fotografuoti? Na čia turėtum nuspręsti už save, kas tau labiau patinka. Nes fotkinti galima belenką. Pradžiai gal bus nejauku bus fotikinti žmones, ypač nepažįstamus. Tai gal reikėtų pradėti nuo pažįstamų. Arba architektūros tarkim. Tikrai rasi kur mieste kokią nors išskirtinę lūšną medinę, arba kokį modernizmą. Pė iks, kad jau visi matę šimtus tokių nuotraukų. Mes mokomės dabar, bandom išsiaiškinti kaip ten veikia tos kompozicijos ir nustatymai.
Po to galima bus street pabandyti, na arba kokias gražias panas, arba mašinas kokias. Whatever floats your boat.
Man pavyzdžiui gatvės fotografija patinka. Gatvėje visada kažkas vyksta. Laikui bėgant pradedi pastebėti dalykus, kurių anksčiau nepastebėjai, neatkreipdavai dėmesio. Tiesiog reikia turėti su savimi fotiką. Na ir šiek tiek įžūlumo, bet tuo pačiu metu įgūdžių, kad neatkreiptum į save dėmesio, nes žmonės retai kada nori, kad juos fotografuotum. O tada kada neprieštarauja, kad juos fotografuotum, tai automatiškai pradeda pozuoti ir galutinis rezultatas, mano kuklia nuomone, turi kiek mažiau vertės.
Nustatymai.
Kaip ten kas? Na visų pirma reikėtų žinoti kas yra ekspozicija, kaip ten tas ISO sąveikauja su išlaikymu ir diafragma. Bet mes čia tik pradedam tai pradėkime nuo auto. Taip, daug visokių senių kur “žino kaip yra” aiškins, kad tikri fotografai tik su M (manual) fotkina, bet lai eina jie nx. Pirma pafotkinkim ant auto.
Po to galima ant pereiti ant diafragmos A (aperture) prioriteto ir pasikuisti su auto ISO jei pas tave fotike toks yra.
Ir pirma pabandome gal fotkinti su JPEG. Ne su RAW, o tiesiog JPEG. Kur tiesiai iš fotiko bus rezultatas.
Ir pirma pabandom gal su kokiu filtriuku. Pabadom pradžioje juodai baltas fotkes. Su spalvom iš pradžių nebus labai gerai,tai gal reikėtų pradėti nuo juodai baltų nuotraukų. Juodai baltos nuotraukos yra visada paprasčiau, na paprasčiau padaryti taip, kad jos “gerai atrodytų”.
Pabandyk pažaisti su nustatymais, užkelk ten kontrastą, arba patamsink viską. Arba pašviesink. Čia ne juosta, čia tau nekainuos krūvos pinigų. Čia yra daygybė galimybių viską klaidų-bandymų metodu darytis kol išeis, kol rezultatas džiugins.
RAW
Na o po to gali kokį adobe lightroom’ą įsigyti tarkim. Arba capture one. Ir tada tau atsivers dar naujos galimybės visiškai. Na pamatysi kad fotkinimas yra tik pusė tos nuotraukos. Kaip senieji meistrai tamsiam kambariuke ten tas nuotraukas šviesino, tamsino ir karpė, taip čia irgi gali padaryti, kad viskas atrodytų gerokai ar įdomiau nei viskas atrodė realiai.
Na ir viskas. Tu jau fotkini. Tu turi užsiėmimą. Ir jei tau liūdna tarkim per Kalėdas, nes niekas tavęs nemyli, draugai tavo yra tiesiog pažįstami (jei kažkam tai aktualu), gyvenimas nesusiklostė, paliko pana/bičas, nepakėlė atlyginimo darbe ar dar kas tau negerai gyvenime – pasiimi fotiką ir išeini į miestą. Nueini į centrą peščiomis. Kol eisi ir tikrai rasi dėl jo išsitraukti fotiką. Gali iš anksto susiplanuoti maršrutą ką norėtum nusifotografuoti tarkim. Prisifotografuoji ten tų kadrų visokių, o po to grįžti namo ir prisėdi prie kompo susitvarkyti tas nuotraukas ir atsirinkti gal kas gavosi.
Na ir bus fainai, pamatysi. Juk ne parodoms ir ne pardavimams, sau prisiminimui tas fotkes fotkinsi. Po to atsirinkinėjant pradės aiškėti kurios fotkės tau patinka, o kurios nepatinka. Ir žiūrint į tas fotkes kurios patinka ir kurios nepatinka, pradėsi suprasti kodėl taip yra. Ir taip tau vis geriau ir geriau seksis fotkinti.
O po to užsikabinsi. Ir tada nusipirksi geresnį objektyvą. Ir tada su tuo objektyvu pamatysi, kad tau dar naujų visokių kūrybinių galimybių atsirado. Kad dar fainesnės tos nuotraukos gaunasi. Tada tau neužteks to objektyvo ir dar nusipirksi kitokį objektyvą. Plačiakampį kokį tarkim. Ir tada fotiką naują nusipirksi. Ir čia jau gali tokia kaip ir liga šiek tiek nutikti ir bus kaip man – pamatysi vieną dieną, kad pas tave pilnas stalčius objektyvų bendroj sumoj už kelis gabalus.
Bet kažkuriuo momentu suprasi, kad visgi ne technikoje yra nuotraukų gerumas. Ir būsi tada jau pasiekęs tą tokį norm fotografo meistrystės lygį. Ir šildys tave žinojimas, kad va moki kažką, kažkas tau gerai visai sekasi, o tai yra visai neblogas jausmas.
Taigi vieni pliusai. Ir tai sakau kaip žmogus, kuris praėjo tą visą kelią. Ir man netgi tie susirankioti įgūdžiai pravertė su darbais bei chaltūromis, aš netgi sugebėjau kažkiek iš to pasidaryti kažkiek pinigų. Nelabai daug, bet man netgi kažkas iš tos fototechnikos atsipirko. Nesakau, kad visiems taip bus, bet labai stengiantis net ir tas yra įmanoma.
Todėl pradėkite fotkinti. Man fotografija pakeitė gyvenimą į geresnę pusę. Gali ir jums.
O jei turite kokių klausimų, tai galite manęs feisbuke paklausti, aš visada mielai į tokius klausimus atsakau.